resim
Haberler

Rüzgâr Enerji Santrallerine Güç İzleme ve Tahmin Zorunluluğu Getirildi

Geri Dön

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin Rüzgâr Gücü İzleme Ve Tahmin Merkezine Bağlanması Hakkında Yönetmelik 25 Şubat, 2015 itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren yönetmeliğin getirdiği önemli değişikliler aşağıda ele alınmıştır:


Yönetmeliğe göre, 10 MW ve üzeri kurulu güce sahip RES`lerin, RİTM’e bağlanması zorunlu hale getirilmiştir. 10 MW altı üretim lisanslı tesislerin RİTM’e bağlanması zorunlu olmayacak ve talep etmeleri halinde RİTM’e bağlantıları yapılacaktır.

Yönetmelik ile RES sahibi tüzel kişi, santralinin geçici kabulünün yapılabilmesi için Bakanlığa başvuruda bulunmadan en az 30 takvim günü önce RİTM’e bağlantı işlemlerini tamamlayacak ve RİTM’e bağlanmayan RES’lerin geçici kabulü yapılmayacaktır.

Genel Müdürlük, RES’ten alınan her türlü verinin, bilginin gizliliği ve güvenliğinin sağlanması, başka bir amaç için kullanılmaması ve bu verilerin tüzel kişi veya gerçek kişilerle paylaşılmamasından sorumlu olacaktır.

Yürürlüğe giren yönetmelik veya ilgili çalışma alanları ile ilgili sorularınız olması durumunda eguler@egemenoglu.av.tr e-mail adresine e-mail atabilir ve Eren Guler ile iletişime geçebilirsiniz.

Egemenoğlu Hukuk Bürosu

Levent Mahallesi Altzeren Sokak No:1 Levent - Beşiktaş 34330, İstanbul Türkiye

Egemenoğlu Hukuk Bürosu Her Hakkı Saklıdır.

E-Bülten Üyeliği