resim
Haberler

Türkmenistan'a yeni bir tahkim davası

Geri Dön

Egemenoğlu uyuşmazlık çözüm ekibi uluslararası ortaklarıyla birlikte,Türkiye’de kurulu saygın inşaat şirketlerini Balkanlar, Asya ve Orta Doğu’daki ev sahibi devletlere karşı olan tahkim uyuşmazlıklarında temsil etmeye devam etmektedir.

Türkmenistan inşaat sektöründe Türk yatırımcılar tarafından açılan beşinci ICSID (Dünya Bankası altında faaliyet gösteren tahkim kurulu) tahkim davası ile karşılaşmaktadır, toplamda ise bu yedinci tahkim davasıdır.

23 Ağustos’ta ICSID, merkezi Ankara’da olan Görkem İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından açılan ve 10 Milyon USD değerindeki tahkim davasını kayda geçirdi. Türk inşaat firmaları tarafından devlet (Türkmenistan) aleyhine açılan diğer önceki tahkim davaları gibi bu tahkim davası da 1997 tarihli Türkiye ve Tükmenistan arasındaki ikili yatırım anlaşmasına dayanmaktadır.

Görkem İnşaat, partnerlarımızdan Egemen Egemenoğlu ve Washington DC’de yer alan Sedgwick Hukuk Şirketi’nde partner olan Akın Alçıtepe tarafından temsil edilmektedir. 

Diğer dört inşaat bazlı tahkim davasının da dahil olduğu devletin (Türkmenistan) daha önce ICSID’de karşılaştığı altı tahkim davasında, Türkmenistan Curtis Mallet-Prevost, Colt & Mosle’nin Paris ortağı Peter Wolrich ve New York partner'ı Miriam Harwood tarafından temsil edildi.

Sonuncusu olan bu dava Görkem İnşaat’ın alışveriş ve ticaret merkezi inşaatı sırasında Türkmenistan’ın projeden kaynaklı ödeme yükümlülüğünü ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır. Görkem bu değişiklikler için öz finansmanını kullanmak durumunda bırakılmıştır.

Sedgwick Amerika’da kurulu güçlü inşaat hukuku deneyimi ile küresel alanda faaliyet gösteren bir hukuk firmasıdır ve şu anda birçok uluslararası tahkim uyuşmazlıklarında rol almaktadır.

Daha detaylı bilgi için lütfen GAR (Global Arbitration Review – Küresel Tahkim Dergisi) internet sayfasında yayımlanan makaleyi inceleyiniz.

http://globalarbitrationreview.com/article/1067698/turkmenistan-hit-with-another-construction-claim-at-icsid
 Egemenoğlu Hukuk Bürosu

Levent Mahallesi Altzeren Sokak No:1 Levent - Beşiktaş 34330, İstanbul Türkiye

Egemenoğlu Hukuk Bürosu Her Hakkı Saklıdır.

E-Bülten Üyeliği