resim
Haberler

Az Bürokrasi Çok Enerji: Elektrik Piyasası Lisans Sahipleri Yükümlülükleri Azaltıldı

Geri Dön

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin Geçici 15’inci maddesine değişiklik getiren Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği yayınlandığı tarih itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren yönetmeliğin getirdiği önemli değişikliler aşağıda ele alınmıştır.

Elektrik lisans sahibi tüzel kişilerin tamamlaması gereken yükümlülükler yeniden düzenlenmiştir. Üretim tesisinin inşaatına başlanabilmesi için gerekli olan ön proje onayının alınması, bağlantı ve sistem kullanım anlaşmaları için TEİAŞ veya ilgili dağıtım şirketine başvurunun yapılması ve Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği uyarınca gerekli görüşün alınması, rüzgâr başvurularında Teknik Etkileşim İzinin alınması yükümlülükleri kaldırılmıştır.

Ayrıca üçüncü fıkrada yapılan değişiklikle birlikte, ikici fıkrada belirtilen süreler içerisinde inşaat ruhsatını alan veya inşaat ruhsatı yerine geçen belge temin eden ya da inşaat ruhsatına gerek olmadığına dair belge alan lisans sahibi tüzel kişilerden ilk fıkrada sayılan belgeler istenmeyecektir. Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce hakkında bu madde uyarınca işlem tesis edilmiş lisans sahibi tüzel kişilerin durumları ise re’sen yeniden değerlendirilecektir.

Yeni düzenleme ile birlikte, elektrik lisans sahibi tüzel kişilerin tamamlaması gereken yükümlülükler azaltılmıştır.

Yürürlüğe giren yönetmelik veya ilgili çalışma alanları ile ilgili sorularınız olması durumunda ntomul@egemenoglu.av.tr e-mail adresine e-mail atabilir ve Nil Tomul ile iletişime geçebilirsiniz.

Egemenoğlu Hukuk Bürosu

Levent Mahallesi Altzeren Sokak No:1 Levent - Beşiktaş 34330, İstanbul Türkiye

Egemenoğlu Hukuk Bürosu Her Hakkı Saklıdır.

E-Bülten Üyeliği