resim
Haberler

İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu

Geri Dön

Ankara, Türkiye - İstanbul’da uluslararası bir tahkim merkezinin kurulmasını hedefleyen ve bu merkezin yönetimini ve yapısını düzenleyen, 29190 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girmiştir.

Uluslararası şirketlerin global uyuşmazlıklarda çoğunlukla tercih ettiği uyuşmazlık çözüm yolu olan uluslararası tahkim yolu, İstanbul Tahkim Merkezi ile tüm dünyanın diğer önemli ticaret merkezlerinde olduğu gibi İstanbul’da da 1 Ocak 2015 tarihinden sonra görülmeye başlanacaktır.

Ortadoğu enerji kaynakları ile Avrupa ve Amerika kıtasında bulunan önemli yatırımcılar arasında kalan stratejik coğrafik konumu nedeniyle İstanbul Tahkim merkezinin bölgedeki önemli merkezlerden biri haline gelmesi beklenmektedir.

Bu merkezin özel hükümlere tabi bir tüzel kişilik olarak kurulacağını öngören Kanun, Merkez’in yapısını ve Milletler Arası Tahkim Kurulu ile ilişkilerini düzenler. Merkez, genel kurul, yönetim kurulu, denetçi, danışma kurulu, Milli ve Milletler Arası Tahkim Divanları ile genel sekreterlikten oluşmaktadır.

1 Ocak 2015’te yürürlüğe giren olan Kanun veya ilgili çalışma alanları ile ilgili sorularınız olması durumunda, egemen@egemenoglu.com e-mail adresine e-mail atabilir ve Egemen Egemenoglu ile iletişime geçebilirsiniz.

Egemenoğlu Hukuk Bürosu

Levent Mahallesi Altzeren Sokak No:1 Levent - Beşiktaş 34330, İstanbul Türkiye

Egemenoğlu Hukuk Bürosu Her Hakkı Saklıdır.

E-Bülten Üyeliği